Nie bagatelizuj tych objawów: Organizm ostrzega przed skrzepami w żyłach.

Organizm ludzki jest bardzo inteligentnym tworem. Jeśli nic nie utrudnia jego funkcjonowania czujemy się świetnie, mamy chęci do działania.

Natomiast, jeżeli w jakikolwiek sposób jego działanie jest zaburzone to daje on Nam pewne sygnały w postaci dolegliwości bólowych, zmianach w wyglądzie lub zachowaniu itd. Bardzo ważne jest, aby traktować je poważnie, gdyż lekceważone mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Jednym z przykładów takich chorób, których szybkie wykrycie gwarantuje zdrowie jest zakrzepica żył.

Proces rozpoczyna się od żył i płynącej w nich krwi. W wyniku ucisku, uszkodzeń bądź obecności czynników prozakrzepowych we krwi dochodzi do tworzenia się skrzepów, które krążąc w Naszych żyłach mogą przedostać się do serca lub płuc, i tam doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia.

Powinniśmy zwracać uwagę na obszar, w którym występują dolegliwości, gdyż może on sugerować umiejscowienie skrzepu. Wczesne rozpoznanie choroby daje możliwość zapobiegnięcia jej skutków. Pierwszym i dość uciążliwym objawem zakrzepicy żył są nudności i wymioty z jednoczesnym bólem brzucha.

Takie problemy mogą sugerować zatrucie pokarmowej, jednak jeśli równocześnie zauważymy krew w stolcu to powinniśmy od razu skonsultować się z lekarzem. Zakrzep mógł zlokalizować się w podbrzuszu i blokować przepływ krwi do jelit w efekcie czego pojawiły się wymienione dolegliwości. Stan ten nazywany jest niedokrwistością krezkową.

Skrzep po dotarciu do płuc może dawać objawy podobne do zawału.

Ostry, kłujący ból w klatce piersiowej niezależnie od przyczyny jest niebezpieczny. Jeśli w porę nie zadzwonimy po pomoc ból może doprowadzić do śmierci. Podobna sytuacja jest w przypadku wystąpienia kołatania serca.

Często jako wynik zdenerwowania Nasze serce zaczyna szybciej pracować. Występuje również w sytuacji, gdy skrzep dotrze do płuc i te nie mogą dostarczyć odpowiedniej ilości tlenu do organizmu. Serce wówczas chcąc nadrobić brak tlenu zaczyna szybciej pracować i odczuwamy kołatanie.

Długo utrzymująca się zakrzepica w płucach skutkuje zatorem płucnym.

Dochodzi do ataków suchego kaszlu, zadyszki i duszności. Kołatanie serca skutkuje przyśpieszonym tętnem, a ból w klatce piersiowej nasila się.

Zakrzepicy żył może wystąpić także w kończynach.

Głównie wśród osób starszych występuje problem z poruszaniem nogami, bólem w nadgarstkach, obrzęki kostek. Objawy te mogą świadczyć o zatkaniu żył głębokich. Niezbędna jest pomoc specjalisty.

Zmiany w wyglądzie, na które szczególnie musimy zwrócić uwagę to ciemne plamy i przebarwienia na skórze, a także smugi w miejscach przebiegu żył. Bardzo łatwo pomylić takie skazy z siniakami, zwłaszcza jeśli mamy tendencję do ich tworzenia.

Łatwym sposobem na rozpoznanie czy dane przebarwienie to wynik uderzenia czy problemów wewnątrz żył jest dotykanie zmienionego miejsca. W przypadku zakrzepicy plama jest czuła i ciepła.

Zakrzepica żył może również dawać bardzo utrudniające życie objawy jak utrata wzroku.

Może być ona częściowa, w jednym oku bądź całkowita. Występuje, gdy skrzep zamyka światło tętnicy środkowej siatkówki oka. Prócz uporczywych problemów z widzeniem mogą wystąpić zawroty głowy i problemy z równowagą.

Jeśli zauważysz u siebie bądź bliskich podobne objawy od razu wezwij pomoc. Szybkie wykrycie zakrzepicy ratuje życie.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!