Lepiej nie bagatelizuj tych objawów raka piersi – warto wiedzieć

Rak piersi jest najczęściej rozpoznawalnym rakiem u kobiet i jedną z najgroźniejszych chorób, które mogą doprowadzić do śmierci.

Ten typ raka może również dotknąć mężczyzn, ale odsetek zachorowalności mężczyzn na raka piersi jest bardzo niewielki i wynosi zaledwie niecałe 1% wszystkich przypadków. Rak piersi jest formą patologii, która rozwija się z komórek gruczołu mlekowego i określa się ją czasami jako gruczolakorak.

Komórka gruczołu piersiowego przekształca się i rośnie w anarchiczny sposób, a nowo powstałe komórki rozmnażają się i mogą migrować do innych części ciała. Następnie ulegają przerzutom i mogą dotrzeć do kości, a nawet do narządów takich, jak wątroba lub płuca. Komórki te rozwijają się z nabłonka wyściełającego przewody mleczne.

Czynniki zwiększające ryzyko powstania raka piersi 

Możliwymi, ale mającymi niewielki wpływ na powstanie raka piersi może być wczesna miesiączka, późna menopauza, brak dziecka lub brak karmienia piersią, które zalicza się do umiarkowanych przyczyn powstania raka piersi. 

Inną przyczyną może być fakt stosowania leczenia  hormonalnego przeciwko menopauzie, ale również nadmierna otyłość, siedzący tryb życia i częste spożywanie alkoholu.

Można jeszcze wyróżnić jeszcze jedna podgrupę, która zwiększa ryzyko powstania raka piersi, tę, która występuje rzadziej, ale odgrywa ważną rolę, a są nią czynniki genetyczne.

Kobiety, które są nosicielkami genów BRCA 1 lub BRCA 2 mogą być narażone na 70% ryzyko zachorowania na raka piersi w ciągu swojego życia, ale stanowi to mniej niż 5% przypadków wśród badanych pacjentów. Również promieniowanie jonizujące może stanowić przyczynę powstania tej choroby, zwłaszcza u kobiet w młodszym wieku.

Objawy towarzyszące powstawaniu raka piersi

Najbardziej oczywistym objawem powstania raka piersi jest pojawienie się guza w piersi. Niektóre z nich mogą być niebolesne, ale wyczuwalne pod palcami w postaci twardych nawarstwień.

Obecnie, wraz z postępem badań przesiewowych tego rodzaju nowotwory są wykrywane na wczesnym etapie mammografii, nawet zanim pojawi się tak zwana masa. Innymi objawami może być deformacja piersi, retrakcja brodawki, wydzielina z piersi, zmiana koloru skóry wokół brodawki, węzły chłonne pod pachą.

Należy zaznaczyć, że pojawienie się guza w piersi nie zawsze wiąże się z poważną patologią lub rakiem piersi, a zachodzące anomalie przebiegają łagodnie. Ponieważ nie ma prostego sposobu na rozróżnienie łagodnych zmian od raka, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań (mammografia, USG, biopsja).

Znaczenie mammografii

Rak piersi jest poddawany badaniom pod kątem organizacji służby zdrowia. Wszystkie kobiety w wieku od 50 do 75 lat są zachęcane do wykonywania mammografii co dwa lata.

Mammografia jest przedmiotem podwójnego ponownego odczytania radiologicznego, aby uniknąć przeoczenia powstania raka piersi. Jednak mammografia nie wykrywa wszystkich zmian w piersi, dlatego zaleca się stosowanie również innych metod w celu wykrycia ewentualnego powstania raka piersi. 

Badania palpacyjne piersi

Badania ginekologiczne to także okazja do przeprowadzenia palpacyjnych badań piersi. To miarodajne badanie jest badaniem rutynowym i powinna poddawać się mu każda kobieta, która ukończyła 25 rok życia. Podczas tego badania lekarz ocenia symetrię piersi, a następnie analizuje wyciągnięcia skory i brodawki, zaczerwienienia, pogrubienia i owrzodzenia i dodatkowo przeprowadza badanie węzłów chłonnych.   

Ważnym elementem w wykrywaniu raka piersi może być również samobadanie piersi, które powinna przeprowadzać regularnie każda kobieta dbająca o swoje zdrowie.

Samobadanie polega na uważnym oglądaniu piersi i  badaniu dotykowym. Pierwsze powinno odbywać się w pozycji stojącej przed dużym lustrem, a drugie w pozycji stojącej i leżącej.

Badanie dotykowe polega na uciskaniu piersi po okręgach, po promieniach i od dołu do góry. Samobadanie najkorzystniej wykonywać kilka dni po menstruacji.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!