Procedura jest łatwa a smak jest boski. Z jednego ciasta można upiec torebki z marmoladą, strudel i bułeczki z kremem.
Spodziewasz się gościa i chcesz szybko upiec coś dobrego? Mam dla Ciebie wskazówkę!
Z jednego uniwersalnego ciasta można zrobić co najmniej 4 rodzaje ciasta. I wszystkie będą smakować wyśmienicie! Ponadto przygotowanie jest niezwykle proste, a składniki na ciasto nie drogie.
Uniwersalne ciasto na strucle i ciasta
Każdy, kto śledzi mnie od dłuższego czasu, wie, że lubię próbować nowych rzeczy w kuchni. Przed świętami ukazał się mój artykuł o jednym cieście, z którego można upiec aż sześć rodzajów ciasteczek. Wielu z Was napisało mi wtedy, że wypróbowało ciasto z powodzeniem i że złagodziło stres przedświąteczny.
Dziś przedstawię Wam coś podobnego. Przepis na uniwersalne, bardzo proste w przygotowaniu ciasto, z którym świetnie się pracuje i z którego można wyczarować deser, na który składniki masz akurat w domu. Czasami może to być strudel, innym razem nowoczesne tartaletki , a nawet bułeczki z kremem lub proste chusty z marmoladą. Ciasto można również wypełnić foremką do ciasta i upiec dobry sernik.
Przepis dostałam lata temu od mamy mojej przyjaciółki. Nadaje się zarówno do strucli, jak i do ciast z owocami czy serników. Ale poszedłem trochę dalej i spróbowałem od niego więcej pyszności. Część z nich możecie zobaczyć na zdjęciu. Z jednej partii upiekłam strudel, bułki z kremem, tartaletki i szale z marmoladą.
Chciałem po prostu sprawdzić, jak ciasto zachowuje się w różnych rodzajach ciasta i jak z nim pracować. I oczywiście, jak smakuje powstały deser. Przekażę Ci dzisiaj wszystkie te doświadczenia. Ale najpierw najważniejsza rzecz – przepis na ciasto!
Przepis
Na uniwersalne ciasto potrzebujesz: 400 g mąki pszennej, 1,5 łyżki cukru pudru, 1 całe jajko, 1 proszek do pieczenia, 1 Hera i 7 łyżek mleka. Jak to zrobić? Wszystkie składniki wymieszać i zagnieść gładkie, nieklejące się ciasto. Następnie użyj go w razie potrzeby. Zostawiłam do ostygnięcia, a następnie podzieliłam na kilka części.
Jedną część cienko rozwałkowałam na strudel i posypałam startymi ( i odsączonymi ) jabłkami wymieszanymi z cukrem, orzechami i cynamonem. Następnie zawinęłam ciasto, posmarowałam wierzch roztrzepanym jajkiem i upiekłam w piekarniku nagrzanym do 190 stopni na złoty kolor.
Rozwałkowałam też arkusz z kolejnej części, ponownie posmarowałam roztrzepanym jajkiem , następnie pokroiłam nożem w paski i zwinęłam w rurki z kremem. Piekłam w 190 stopniach przez około 15 minut na złoty kolor. Schłodzone bułeczki z kremem wypełniłam aromatyzowaną bitą śmietaną.
Najłatwiej rozwałkować ciasto na talerzu, wyciąć ( np. szklanką ) kółka, na środek nałożyć łyżkę marmolady i odwrócić. Torby smaruję również roztrzepanym jajkiem i ponownie piekę w nagrzanym piekarniku na złoty kolor.
Na tartaletki rozwałkowałam ciasto na nieco grubszej blasze, z której wycięłam kółka trochę większe niż foremki na tartaletki i bez wymazywania włożyłam ciasto do środka i nakłułam widelcem spód. Upiekłam również tartaletki na złoty kolor w tej samej temperaturze. Gdy ostygły, napełniłam je czekoladowym ganache.
W ten sposób w krótkim czasie powstało kilka rodzajów ciasta, co również było dla mnie ciekawym doświadczeniem. Poniżej zapiszę spostrzeżenia z procesu. W każdym razie mogę polecić ciasto. Nie jest bardzo słodki, bardzo łatwo się nim pracuje i nie jest nawet drogi pod względem składników.
Comments are closed.