Lubczyk można uprawiać w domu. Roślina ta ma właściwości prozdrowotne. Instrukcje.

Lubczyk jest stosowany głównie jako składnik aromatycznych bulionów, sosów lub jako przyprawa do mięs.

Smak tej rośliny jest nie tylko pyszny, ale ma ona także korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jak lubczyk można uprawiać w domu? Jak działa lubczyk i czy warto go uprawiać? Co można zrobić z lubczykiem w kuchni? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, dzięki którym w pełni wykorzystasz właściwości tej rośliny w swojej kuchni.

Najważniejsze wskazówki i zasady dotyczące uprawy lubczyku w domu

Prawidłowo posadzony lubczyk jest byliną, która nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Aby zapewnić sobie bujną i zdrową roślinę lubczyku, należy zwrócić uwagę na sposób jej uprawy. Oto szczegóły, na które należy zwrócić uwagę przed zasadzeniem lub wysianiem rośliny.

Przygotowanie nasion do wysiewu

Nasiona lubczyku należy kupować wyłącznie od sprawdzonego dostawcy. Nasiona te można kupić w większości sklepów ogrodniczych i marketów. Przed wysiewem nasiona należy namoczyć w zimnej wodzie przez co najmniej 2 godziny. Do wysiewu lubczyku najlepsza jest mieszanka ziemi ogrodowej i ziemi kwiatowej.

Pora wysiewu

Podobnie jak w przypadku innych ziół, najlepszym okresem na wysiew lubczyku są miesiące wiosenne. Najlepszym momentem na rozpoczęcie siewu jest marzec lub kwiecień.

Sadzonki lubczyku

Jeśli nie masz nasion, możesz kupić sadzonki lubczyku w sklepie ogrodniczym. Należy umieścić je w małych otworach i pozwolić im się ukorzenić. Uprawa domowa jest możliwa już z jednej lub dwóch sadzonek. Roślina rośnie bardzo szybko.

Zimowanie i pielęgnacja

Lubczyk nie lubi przebywać w bezpośrednim świetle słonecznym. Preferuje miejsca częściowo zacienione. Ważne jest, aby gleba, w której rośnie, pozostawała wilgotna w czasie upałów. Lubczyk toleruje niższe temperatury i bez większych problemów przetrwa zimę w domu lub w ogrodzie.

Co lubczyk ma wspólnego z ciałem?

Lubczyk to aromatyczna przyprawa, którą można stosować w wielu potrawach. Ma jednak również niezwykłe właściwości prozdrowotne. Przede wszystkim korzystnie wpływa na układ trawienny. Jest dobrym rozwiązaniem w przypadku odchudzania, ponieważ pobudza trawienie, zwiększa przemianę materii i pomaga pozbyć się nadmiaru wody.

Może również łagodzić wzdęcia i bóle związane z zaparciami. Ma również działanie moczopędne i warto je rozważyć w przypadku nawracających stanów zapalnych pęcherza moczowego, nerek lub układu wydalniczego. Kompleksowe działanie lubczyku na organizm człowieka obejmuje oczyszczanie naczyń krwionośnych i choroby stawów (zapobieganie i leczenie reumatyzmu i zapalenia stawów).

Lubczyk może być również stosowany w celu wzmocnienia układu odpornościowego. Pomaga również w przypadku problemów z układem oddechowym, takich jak astma.

Co można zrobić z lubczykiem w kuchni?

Roślina ta może być wykorzystywana na wiele sposobów, w tym jako przyprawa.

Środek odstraszający owady

Od wieków lubczyk był stosowany jako środek odstraszający szkodniki. Aby odstraszyć nieproszonych gości, wystarczy umieścić świeże lub suszone liście lubczyku w miejscach przechowywania żywności.

Herbata lecznicza z lubczyku

Herbata z lubczyku może być stosowana do odtruwania organizmu i zmniejszania stanów zapalnych pęcherza moczowego. Liście lubczyku należy gotować przez 10 minut w 250 ml wody.

Domowa przyprawa z lubczyku

Przygotuj pęczek lubczyku, używając łodyg, 1 łyżeczki soli, 1 łyżeczki świeżego majeranku i 2 łyżek oleju słonecznikowego. Oczyść lubczyk. Drobno go posiekaj lub zmiel. Gotuj 400 ml wody przez 15 minut. Odcedź wywar i dodaj olej, sól, majeranek i oliwę. Zagotuj koncentrat, a następnie przelej go do małych słoików. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

Przyprawy z lubczyku można dodawać do wielu zup i sosów, w zależności od upodobań. Smacznego!

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!