Moja babka zdradziła przepis na kiszoną kapustę z jabłkami – prawdziwa bomba witaminowa

Kapustę dokładnie poszatkuj, a marchewkę i jabłka zetrzyj na tarce. Całość posól według własnych upodobań. Jeżeli lubisz mocniejszy jabłkowy smak w kapuście, pokrój jabłka w kostkę lub plasterki. Wymieszaj wszystko rękoma, aż kapusta puści wodę.

Przełóż całość do suchych, wyparzonych wcześniej słojów. Kapustę nakładaj warstwami, każdą z nich dociskając porządnie do dna. Słoiki nie mogą być napełnione do końca, gdyż objętość kiszonki nieco się zwiększy.

Słoiki przykryj nakrywkami, ale ich nie zakręcaj. Odstaw je na 5 do 7 dni do ciepłego miejsca. Dobrze jest pod spód podłożyć ściereczkę lub tackę, ponieważ ze słojów może wyciec nieco płynu.

Naszykuj sobie czysty drewniany ubijak, np. okrągłą łyżkę do ucierania i codziennie 2-3 razy dociskaj kapustę. Możesz to też robić świeżo umytą dłonią. Nakłuwaj też kapustę przy pomocy patyczka do szaszłyków lub innej szpatułki, by ujście znalazł gaz. Dzięki temu kiszonka z pewnością nie ulegnie zepsuciu ani zgorzknieniu.

Po kilku dniach kiszonka jest gotowa i można ją jeść. Jeżeli lubimy mocno kwaśną kapustę, to wystarczy, że odczekamy jeszcze jakiś czas.

Po ukiszeniu słoiki z kapustą dokładnie dokręcamy i przenosimy w chłodne i zaciemnione miejsce. Można ją trzymać w lodówce, chłodnej szafce lub w piwnicy. Smacznego!

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!