Jeśli chcesz, aby Twoje truskawki obfitowały w bogate plony, już teraz musisz dopilnować swojej uprawy. Instrukcje.
Jak dbać o truskawki, aby co roku dawały obfite plony? To prostsze, niż myślisz.
Truskawka jest jednym z najsmaczniejszych owoców, a już najlepiej smakuje ta z własnego ogródka. Jednak aby małe krzaczki plonowały obficie, truskawkę trzeba nawozić i chronić przed chorobami. Posłuchaj rad doświadczonego ogrodnika, które są proste i niezawodne, a gdy nadejdzie sezon, ciesz się smakiem dorodnych owoców.
Truskawka nie jest trudna w uprawie. Oprócz regularnego usuwania zeschniętych liści i nowych pędów wymaga umiarkowanego nawożenia. Zamiast chemii, zastosuj stare i sprawdzone nawozy naturalne, które odżywią glebę i roślinę. Truskawkę nawozi się w drugim roku po posadzeniu i to bardzo wczesną wiosną, gdy tylko śnieg zaczyna znikać z pola.
Nawóz z chleba
Drożdże pobudzają wzrost truskawek i sprawiają, że lepiej kwitną i obficiej owocują. Drożdże zmieniają odczyn gleby na bardziej kwaśny, co truskawki lubią. Przyciągają też wiele pożytecznych organizmów, a to wywiera korzystny wpływ na wysokość plonów.
Aby przygotować nawóz z chleba, będziesz potrzebować trochę suchego chleba. Zalej chleb wodą i przykryj ażurową pokrywą, a następnie odstaw naczynie na bok na 6 do 10 dni. Prawie natychmiast rozpocznie się burzliwa fermentacja, a gdy ustanie, rozcieńcz otrzymany roztwór wodą w stosunku 1:10 i użyj do podlewania truskawek.
Pokrzywa wzmocni truskawkę
Pokrzywa zawiera tyle cennych związków, że nie starczyłoby by tu miejsca, aby omówić je nawet w telegraficznym skrócie. Dla porządku warto wspomnieć, że wykazuje działanie ochronne i dzięki wysokiej zawartości azotu pobudza rośliny do wzrostu.
Do plastikowego wiadra włóż około 1 kg świeżych pokrzyw i zalej je wodą. Przykryj wiadro ażurową pokrywą i ustaw w nasłonecznionym miejscu. Roztwór codziennie mieszaj za pomocą drewnianego kija i rób tak do momentu, aż ustanie fermentacja, a z powierzchni zniknie piana. Podlewaj po rozcieńczeniu wodą w stosunku 1:20.
Kwaśne mleko
Kwaśne mleko dobrze wpływa na rozwój owoców. Sfermentowane mleko wymieszaj z kompostem, obornikiem i popiołem drzewnym i rozrzuć na grządce z truskawkami. Pozwoli to lekko zakwasić ziemię i tym samym pobudzi rośliny do silnego wzrostu i plonowania. Dobrze jest też zmieszać kwaśne mleko z wodą i tak otrzymanym roztworem spryskiwać truskawki. Środek działa niczym straszak na mszyce i roztocza.
Nawóz kurzy
Nawóz kurzy zawiera dużo azotu, który jest niezbędny do dobrego wzrostu i obfitego plonowania. Nawóz kurzy stosuje się po rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:10 i po uprzednim przefermentowaniu go z wodą. Jest to nawóz o silnym działaniu i nie wolno go przedawkować, bo w zbyt dużej ilości może spalić roślinę. Stosuje się go do momentu, gdy truskawki zaczną kwitnąć.
2 w 1 – chroni i odżywia
Zdradzam Ci mój sposób, który sprawia, że truskawki dobrze plonują i nigdy nie chorują. Warto go wypróbować, mnie jeszcze nigdy nie zawiódł.
Składniki:
- 1 szklanka popiołu drzewnego
- 2 g nadmanganianu potasu
- 2 g proszku kwasu borowego
- 1 łyżeczka jodu
- 1-2 l wrzącej wody
Przygotowanie:
Zacznij od wymieszania wody z popiołem, a gdy roztwór wystygnie, dodaj pozostałe składniki. Spryskaj truskawki tak, aby liście stały się wilgotne. Nawozu używa się do momentu, gdy na truskawce pojawią się pierwsze kwiaty.
Doświadczony ogrodnik radzi Ochrona przed grzybami i szkodnikami
- Mniszek lekarski zwalcza szarą pleśń na truskawkach. 500 g zalej 10 l wody i odstaw na 24 godziny. Przecedź i użyj w formie oprysku.
- Czosnek skutecznie odstrasza niektóre szkodniki i ogranicza rozwój chorób bakteryjnych i grzybowych. 200 – 300 g czosnku zalej 10 l wody. Po 2 godzinach preparat jest gotowy do użycia, oczywiście w postaci oprysku.
Comments are closed.