Babciny przepis na skuteczny syrop na poprawę odporności – piję codziennie i nie choruję.
Przepis na syrop nie jest specjalny trudny. Wzbogacenie naszej domowej apteczki możemy zacząć od zebrania kwiatów mniszka lekarskiego z czystych terenów. Interesuje nas w tym wypadku sama główka mlecza. Nie musimy odcinać części zielonych.
Za ich sprawą smak syropu zachowa specyficzną goryczkę. Na jedną porcję, w której skład wchodzą od 3 do 5 słoików, zmieści się od 300 do 500 kwiatów mniszka. Przyjmijmy, że na 1 litr przypada wymagana ilość lekko ubitych kwiatów.
Pamiętajmy o składnikach potrzebnych nam do stworzenia syropu. Przypomnijmy więc je naprędce: 1 litr kwiatów, 1 litr wody, 1 kg cukru i 2 cytryny.
Jeśli mamy już przebrane kwiaty to odłóżmy je do garnka, nie zapominając o zalaniu go zimną wodą. Następnie wstawmy go na wolny ogień i gotujmy przez okres 15 minut. Po upływie tego czasu odstawmy garnek w jakieś chłodne miejsce. Niech postoi tam dobę.
Po jej upływie odcedźmy wywar przez sito i nie omieszkajmy dodać soku z cytryny oraz cukru. Po wykonaniu tej czynności wstawmy wywar na piecyk i gotujmy na niewielkim ogniu, aż do momentu, gdy uzyskamy konsystencję zbliżoną do miodu.
Przygotowywany syrop możemy odlać do słoiczków i pamiętajmy, że termin przydatności owego remedium wynosi do kilku miesięcy.
W jaki sposób go spożywać?
Nie ma przeciwwskazań co do wieku, od którego można podawać ów specyfik. Mogą go stosować zarówno dorośli, jak i dzieci. Zalecana dawka syropu z mniszka lekarskiego wynosi od 2 do 3 razy w ciągu dnia.
Można też podawać go wraz z herbatą. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by podać go zamiast miodu. Przy tych wszystkich plusach należy wspomnieć, że są przypadki, w których niezalecane jest podawanie syropu z kwiatów mniszka.
Comments are closed.