Starożytna receptura naszych dziadków – maść domowej roboty, która jest skuteczna w wielu przypadkach. Poznaj przepis
W przeszłości smalec był często spożywany w większych ilościach niż obecnie.
Nasi przodkowie nie cierpieli na dolegliwości, z którymi współcześnie się borykamy. Okazuje się, że smalec nie szkodzi zdrowiu, lecz może także mieć działanie prozdrowotne, jeśli będzie stosowany w racjonalny sposób. Korzyści stosowania tego przysmaku mogą niejednego zaskoczyć.
Co lepsze – smalec czy olej?
Smalec charakteryzuje się wyższą temperaturą dymienia niż masło czy tłuszcze roślinne. Dzięki temu nie dochodzi do jego szybkiego spalania, co mogłoby doprowadzić do wytwarzania rakotwórczych, szkodliwych substancji. W przypadku używania tłuszczów o niższej temperaturze dymienia są one niestety uwalniane.
Smalec może mieć także właściwości lecznicze – stosowany na skórę ma zdolność do głębszego wnikania w jej warstwy, co wykorzystuje się w leczeniu urazów oraz jako środek wspomagający gojenie. Drogeryjne kremy i maści nie mają takiej zdolności do penetrowania skóry jak smalec.
Cud na skórę – smalec jako lek na problemy dermatologiczne
Dzięki zawartości kwasów o działaniu konserwującym powoduje utrwalenie substancji czynnej i wspomaga jej wnikanie w głębsze warstwy skóry. Ponadto używanie smalcu w połączeniu z ziołami świetnie się sprawdza w leczeniu stanów zapalnych, żylaków, blizn czy egzemy. Dodatkowo pomaga zachować młodszy wygląd, poprzez spłycenie zmarszczek i wygładzenie cery, dzięki działaniu kolagenu.
Stosowanie smalcu w stanach zapalnych oskrzeli
W przypadku tej dolegliwości należy posmarować klatkę piersiową smalcem, następnie roztłuc kilka liści kapusty i położyć je posmarowane ciało.
Jak stosować smalec w przypadku gorączki, zapalenia oskrzeli czy bólu w klatce piersiowej?
Smalec należy wymieszać z brandy (np. domowej roboty) i posmarować nim klatkę piersiową. Następnie należy położyć na niej roztłuczone liście kapusty, a całość przykryć szmatką.
Na ból kolan i nie tylko – smalec z dodatkiem nagietku
Połączenie to stosuje się nie tylko w lecznictwie, lecz także jako środek na urodę. Używa się go m.in. jako maść:
- na bóle mięśni, stawów czy pleców
- łagodzącą ukąszenia owadów
- leczącą niewielkie otarcia czy blizny po urazach lub pooperacyjne
- na żylaki
- kojącą skórę
- likwidującą siniaki i wspomagającą gojenie się ran
- przeciw atakom kaszlu lub astmy (po posmarowaniu tą maścią klatki piersiowej)
- dla matek i niemowląt
- dezynfekującą
- o działaniu uspokajającym
- przeciwzapalną, przeciwtrądzikową i zwalczającą egzemę
Sposób wykonywania maści:
Na każde 500 g smalcu potrzebna jest garść ziół nagietka. Na początku należy w garnku rozpuścić smalec, dodać kwiat nagietka, a następnie podgrzewać przez około 5 minut. Po tym czasie należy zdjąć garnek z ognia i odstawić na 24 godziny. Podgrzewanie i odstawianie smalcu należy powtórzyć 3-krotnie. Ostatnim etapem jest przecedzenie maści przez gazę do czystych pojemników i przechowywanie jej w chłodnym miejscu.
Przepis na maść na problemy dermatologiczne i bóle stawów
Do jej wykonania potrzebne są 2 garści koszyczków rumianku oraz 250 g smalcu. Poza rumiankiem można użyć także łuski cebuli, liści laurowych czy kwiatów kasztanowca. Smalec należy rozpuścić w garnku, dodać do niego rumianek i zagotować. Później garnek należy przykryć i odstawić na 24 godziny w chłodnym miejscu. Po upływie tego czasu maść należy podgrzać i przecedzić przez gazę do czystego pojemnika i przechowywać w chłodnym miejscu.
Comments are closed.