Nie warto tego bagatelizować – 17 źródeł magnezu – zmniejszą ryzyko zawału serca, leków i skurczy.
Minerał ten ma pozytywny wpływ na wzrost, rozwój i funkcjonowanie komórek mięśniowych oraz nerwowych. Ponadto działa na około 300 enzymów trawiennych, pozytywnie na pamięć i ułatwia wchłanianie i przyswajanie wapnia.
Pomaga również leczyć lub zapobiegać wielu chorobom i zaburzeniom, takim jak nadciśnienie tętnicze, zawał mięśnia sercowego, migotanie przedsionków, PMS, astmę, osteoporozę, problemy menstruacyjne oraz cukrzycę.
Jaki jest główny powód niedoborów?
Współczesne życie pełne stresu i pośpiechu prowokuje nas często do sięgania po przetworzone i mało zróżnicowane produkty. Nie zapewniają one mam niezbędnych dostaw potrzebnych pierwiastków i składników odżywczych.
Dodatkowo, na przestrzeni lat zmieniał się także proces produkcji żywności przez robienie tego na masową skalę. Dobrym przykładem jest białe pieczywo oraz ryż, które dawniej było bogate w magnez, jednak przez zmieniony, niewłaściwy sposób produkcji utraciły one około 75% dawnej zawartości cennego pierwiastka.
Objawy niedoboru magnezu
Pierwsze objawy pojawiają się dość szybko od chwili zachwiania równowagi tego pierwiastku w organizmie. Na początku są one dość subtelne – głównie bóle głowy, utrata apetytu, nudności oraz wymioty.
Pojawić mogą się również migreny o różnym stopniu nasilenia, skurcze mięśni szkieletowych czy przewlekłe zmęczenie i senność. Przewlekłe problemy mogą powodować także lęki, zmiany osobowości, drętwienie ciała oraz nieprawidłową pracę serca.
Comments are closed.